Od kilku dni po kilkudziesięciu Czytelników dziennie pisze do nas z przerażeniem, że ich telefon “sam wysyła SMS-y z linkami na dziwne polskie numery”. Piszą do nas właściciele i Androidów i iPhonów. Jedni widzą te SMS-y w aplikacji Wiadomości, inni — ku swojemu przerażeniu — tylko na billingach. O co chodzi?

Najpierw przytoczmy klika e-maili od Czytelników:

Mój telefon dziś rano sam wysłał SMS na numer 732 232 984 o treści
“(kyEtX7WIjE3c) Google weryfikuje numer telefonu: https://goo.gl/LHCS9W”
Było to o 05:53, jeszcze spałem więc nie był to przypadkowo wysłany SMS z kieszeni.

W dniu dzisiejszym trzykrotnie z różnych numerów dostałam na numer telefonu służbowego smsy rzekomo od Googla o treści “Google weryfikuje numer telefonu” i link do kliknięcia. Oczywiście nie klikałam.

analizując billingi polaczen odkrylam ze moj telefon wyslal sam smsy pod numer 732 232 986. oczywiscie nie wiem co w nich bylo, bo polaczen nie mam na telefonie. znalazlam w necie, ze sluzy do oszustw. te smsy zostaly wyslane 18 listopada, to byl dzien kiedy po raz pierwszy uruchomilam nowy telefon. xiaomi mi9t. czy jest jakis sposob, by przeskanowac androida pod kątem czy nie ma jakichs preinstalowanych wirusow?

Po wpisaniu numeru w google pojawia się informacja od innych użytkowników, że jest to próba wyłudzenia danych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z takim smsem, jednak dzisiaj podpiąłem numer pod aplikacje BOLT, która rzekomo miała wyciek danych.

W sumie to nie wiem na ile to naprawdę Google. (…) Jest to na tyle nieczytelne i nielogiczne że właśnie pytał się mnie o to doktor wykladajacy na politechnice, bo dostał 2 sms.

Wczoraj późnym wieczorem otrzymałam SMS od nieznanego mi numeru o treści “Google weryfikuje numer telefonu.” do którego dołączony był też link. Chwilę później zauważyłam, że w spisie połączeń esemesowych mam również wiadomość o podobnej treści do innego, ale bardzo podobnego numeru (różnił się tylko ostanią cyfrą), z tym że w tym wypadku to ja byłam nadawcą wiadomości. Rzecz jasna samodzielnie nie pisałam takiej wiadomości, musiało się to stać automatycznie i bez mojej wiedzy, co bardzo mnie martwi i zastanawiam się czy mój telefon nie został zainfekowany.

 

Nie, Twój telefon nie jest zhackowany!

Jeśli zauważyłeś, że Twój telefon wysłał SMS na któryś z poniższych numerów:

732232988
732232986
732232984
732100230

o treści:

Google weryfikuje numer telefonu https://goo.gl/LHCS9W

lub

Google is verifying phone# of this device Learn more: https://goo.gl/LHCS9W

To nie wpadaj w panikę. Twój smartfon nie jest zainfekowany! To nie żaden atak, to nie są SMS-y Premium.

Gdybyś kliknął w podany w wiadomości link (ale dobrze, że nie kliknąłeś — nieufność to podstawa przy podejrzanych wiadomościach!), to mógłbyś przeczytać, że takie SMS-y — zarówno WYCHODZĄCE z Twojego telefonu, jak i PRZYCHODZĄCE na Twój telefon, to standardowa metoda weryfikacji, czy podany przez Ciebie numer telefonu w ustawieniach Twojego konta Google wciąż należy do Ciebie:

Te SMS-y, raz na jakiś czas (raz na rok?) z Twojego telefonu do siebie wysyła Google, a czasem też takiego SMS-a wysyłają na Twój numer sami:

Te od Google mogą przyjść z “dziwnego numeru” lub po prostu z nazwy “Google”:

Google robi to, bo mu na to pozwoliłeś, kiedy podczas konfiguracji konta Google podałeś numer telefonu. Ustawieniem tym możesz sterować, wystarczy wejść w “Ustawienia” a następnie “Google”:

Czy te SMS-y do Google kosztują?

Te przychodzące od Google — nie. Te wysyłane przez Twój telefon, tak. Ale to stawka za normalny SMS, bo jak widzisz powyżej, SMS-y są wysyłane na polskie numery i nie znamy przypadku, aby były wysyłane częściej niż 2 razy na rok. Nie są to więc duże pieniądze.

A dlaczego taki dziwny numer?

Każdy numer, będzie “dziwny” — bo przecież nie masz numeru do Google wpisanego do książki adresowej — a żeby proces weryfikacji był tańszy i sprawny (pomyśl o milionach użytkowników), musi to być co najmniej kilka numerów.

Zgadzamy się, że cały proces nie jest zbyt intuicyjny i może budzić obawy. Ale naprawdę, nie jest to nic, czym należy się przejmować pod kątem bezpieczeństwa Twojego telefonu.

Nawet Google boi się swoich SMS-ów

I na koniec perełka. Jak można przeczytać w Dzienniku Zachodnim, który w tej sprawie zdobył wypowiedź przedstawiciela Google — nawet pracownicy firmy wysyłającej te SMS-y ich nie rozumieją i widzą w nich (niesłusznie!) zagrożenie 😀

Aktualizacja 15.12.2019, 10:25
Jak się okazuje, nie tylko pracownicy Google nie wierzą w prawdziwość wysyłanych przez firmę wiadomości. Nawet ich sztuczna inteligencja wbudowana w Androida ma do tych SMS-ów zastrzeżenia ?

Więc jeśli następnym razem zobaczysz kogoś, kto zdezorientowany lub przerażony wkleja screena takiego SMS-a i pyta o co chodzi, daj mu znać — że wszystko z nim w porządku i nie tylko dla niego, te SMS-y wyglądają jak przekręt. A potem podeślij mu ten artykuł. Niech się uspokoi.

Chcesz przejść a stronę główną?? Kliknij tutaj

Zarezerwuj wizytę online

Skontaktuj się z nami

Zamow serwis przez internet


0 komentarzy

Leave a Reply