Przerażeni czytelnicy podsyłają  ten artykuł z serwisu wsieci24.pl, który mówi o tym, że za odebranie połączenia telefonicznego z pewnych numerów może Was dużo kosztować. Nie przejmujcie się, artykuł z wsieci24 jest pełen bzdur — choć faktycznie w ostatnim tygodniu Polacy otrzymują dużo nieodebranych połączeń z Mali, to za ich odebranie nikt nie dostanie “gigantycznego rachunku”.

Faktycznie, dzwonią z takich numerów, ale…

Na przestrzeni ostatnich lat kilka razy pisaliśmy o telefonicznym scamie “na oddzwonienie”, w którym oszuści zarabiają na rozliczeniach międzyoperatorskich (tzw. interconnect) — mówiąc wprost, dostają pieniądze od każdego operatora, którego klienci zadzwonią na ich numer telefonu.

Aby zwiększyć zarobki, oszuści wybierają swoje numery telefonów tak, aby wyglądały jak połączenia z polskich numerów kierunkowych, ale w rzeczywistości są to prefiksy międzynarodowe (wyższa stawka interconnect).

Jeśli ofiara tego nie zauważy i odruchowo oddzwoni na nieodebrane połączanie, to (wtedy i tylko wtedy) zostanie mu naliczona opłata, zgodna z taryfą jego operatora. Może to być kilkanaście złotych, a może być zero — zależy od rodzaju abonamentu i operatora, a także od długości takiego połączenia (liczby impulsów).

Nigdy jednak samo odebranie takiego połączenia w żadnej z polskich sieci telefonii komórkowych nie spowoduje naliczenia opłaty. To bzdura. Koszt może ponieść jedynie dzwoniący, jeśli uda się Wam go szybko odebrać (lub jeśli dodzwoni się na Waszą pocztę głosową).

Poniższe fragmenty wspomnianego wcześniej artykułu z serwisu wsieci24.pl są po prostu błędne:

Zarezerwuj wizytę online

Przejdź na stronę główną.

Skontaktuj się z nami


0 komentarzy

Leave a Reply