Fałszywe SMS-y od sanepidu. Informują o pozytywnym wyniku testu na COVID-19

Oszuści podszywają się pod inspekcję sanitarną i wysyłają SMS-y sugerujące pozytywny wynik testu na COVID-19. Numer podany w wiadomości w rzeczywistości odsyła na płatą linię, gdzie ofiara zapłaci 35 zł za minutę połączenia.

Począwszy od początku pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 na świecie znacznie wzrosła ilość dokonywanych w sieci przestępstw. W ciągu ostatnich miesięcy zaobserwowaliśmy już przeróżne scenariusze oszustw. Cyberprzestępcy podszywają się między innymi pod WHO, sugerując potrzebę pomocy w śledzeniu koronawirusa, czy przesyłają „ważne informacje o szczepionce na COVID-19„. To tylko wybrane przypadki, bo ciężko aż zliczyć wszystkie przypadki oszust.

Przed nową kampanią phishingową ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny

„Inspekcja sanitarna: Prosze o natychmiastowy kontakt telefoniczny pod nr 571513950 w sprawie dodatniego wyniku COVID-19. W przypadku braku kontaktu sprawa zostanie skierowana na POLICJE” – tak brzmi treść wiadomości rozsyłanych do Polaków. Ostrzeżenie przed oszustwem pojawiło się między innymi na stronie GIS-u. Jak czytamy w komunikacie,inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości tekstowych o takiej treści. Podejrzane SMS-y prosimy potraktować jako spam i oszustwo.

GIS sugeruje, aby dla własnego bezpieczeństwa po prostu usunąć otrzymaną wiadomość. Według informacji internautów, koszt połączenia z numerem zawartym w SMS-ie wynosi aż 35 zł/min. Ta kampania phishingowa rozpoczęła się na początku października 2020 roku, kiedy w Polsce zaobserwowano znaczny wzrost przypadków choroby COVID-19, powodowanej przez koronawirusa z Wuhan (SARS-CoV-2).

Liczba dziennych zakażeń koronawirusem stale rośnie, a dziś przekroczyła już 10 tysięcy przypadków. Dla przestępców to idealny moment, na wykorzystanie tego typu ataku. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, 21 października otrzymaliśmy wyniki z 59,3 tysięcy testów. Te liczby najlepiej pokazują, w jak wiele osób próbują uderzyć oszuści.

 

Strona główna

Skontaktuj się

Umów wizytę

Umów serwis online

 


0 komentarzy

Leave a Reply