@Marekwalkuski

Biały Dom poinformował, że Polska została nominowana do Programu Ruchu Bezwizowego. Prezydent Donald Trump mówi o zniesieniu wiz dla Polaków jak o fakcie dokonanym: „Zrobiłem to w uznaniu dla Polaków w Stanach Zjednoczonych i w Polsce”.

Na objęcie Polski programem ruchu bezwizowego czekaliśmy od lat. W tym czasie Stany Zjednoczone rozszerzały go na kolejne państwa, dzisiaj do USA bez wiz mogą jeździć obywatele 38 krajów, w tym 23 z Unii Europejskiej.

Bizblog.pl poleca:

Już wkrótce polscy obywatele będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych i biznesowych bez wiz! Tak jak obiecałam, ten milowy krok był moim priorytetem od samego początku. Wspólnie tego dokonaliśmy!

– powiedziała w specjalnym przemówieniu na Twitterze ambasador Georgette Mosbacher.

Mam nadzieję, że już niedługo ruch bezwizowy pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi stanie się faktem. Procedura dopuszczenia Polski do Visa Waiver Program ruszyła, to oznacza, że ze strony polskiej wszystkie wymogi formalne zosytały spełnione

– powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że do Polski przyjedzie grupa, która będzie jeszcze weryfikowała te kwestie.

Jeszcze Kongres będzie musiał się wypowiedzieć, ale jak mówiono nam w Stanach Zjednoczonych, to już są w zasadzie kwestie techniczne. Trwa to chwilę, ale możemy się spodziewać, że w jakimś w miarę niedługim czasie, nie chcę zapowiadać, w jakim. Kiedy byliśmy w Stanach Zjednoczonych, to mówiono nam, że będzie to kilka do kilkunastu tygodni — dodał Andrzej Duda.

Jestem za to wdzięczny prezydentowi Donaldowi Trumpowi. Przez wiele, wiele lat nam to obiecywano, wielu prezydentów o tym mówiło, ale rzeczywiście jest tak, że odkąd przeprowadziłem z panem prezydentem Trumpem na ten temat dosyć długą rozmowę, on powiedział „musimy to załatwić, to musi być dokonane i Polacy muszą być zwolnieni z wiz”. To się właśnie dzieje, z czego ja się bardzo cieszę

– podkreślił prezydent Duda.

Kluczowa bariera 3 proc.

Warunkiem przyjęcia do Visa Waiver Program jest zejście poniżej 3 proc. odmów przy rozpatrywaniu wniosków wizowych. O tym, że Polsce się to udało, mówiło się już od kilku miesięcy.

Oficjalna deklaracja miała paść w trakcie wizyty Donalda Trumpa w Warszawie. Jak jednak pamiętamy, prezydent USA nie dotarł jednak do Polski, a wiceprezydent Mike Pence nie był w sprawie wiz zbyt wylewny.

Teraz Polska musi spełnić jeszcze kilka proceduralnych wymogów. Pierwsze podróże za ocean bez pieczątki od amerykańskiego urzędnika będą zapewne możliwe za kilka miesięcy.

Wizy: wyjątki

Od ogólnej zasady jest kilka wyjątków. O wizę wciąż będą się musiały ubiegać osoby, które po 1 marca 2011 r. podróżowały do Korei Północnej, Iranu, Iraku, Libii, Somalii, Sudanu, Syrii lub Jemenu.

Zniesienie wiz dla Polaków podjął jako pierwszy w 2008 roku George W. Bush, potem temat był na tapecie u Baracka Obamy. Za każdym razem jednak pojawiał się ów uciążliwy niuans: jak tylko liczba odmów spadnie poniżej 3 proc. składanych wniosków wizowych.

Wymóg posiadania wizy będą mieli też Polacy, którzy jednocześnie legitymują się obywatelstwem Korei Północnej, Iranu, Iraku, Sudanu lub Syrii.

Załatwię to!

Temat zniesienia wiz dla Polaków pojawił się także w czasie kampanii wyborczej Donalda Trumpa w 2016 roku. Spotykając się z Polonusami, przepełniony optymizmem i wiarą we własne możliwości, Donald Trump w swoim stylu, zapewniał: Załatwię to!

Gdy Trump został wybrany na prezydenta, o obietnicy wcale nie zapomniał i wrócił do sprawy podczas przemówienia inaugurującego prezydenturę. 20 stycznia 2017 roku gospodarz Białego Domu zapowiedział, że w ciągu dwóch tygodni (sic!) obywatele naszego kraju będą mogli podróżować do USA bez zbędnych formalności.

Z dwóch tygodni zrobiły się dwa lata, ale dziś raczej nikt z tego zarzutu nie będzie Donaldowi Trumpowi robił. Już pojawiły się za to głosy krytyków, że zniesienie wiz akurat teraz, tydzień przed wyborami w Polsce, nie jest przypadkowe.

Skontaktuj się z nami <<tutaj>>

Strona główna

Zarezerwuj wizytę <<tutaj>>

 


0 komentarzy

Leave a Reply