Jak nas próbują oszukiwać?

Przeczytaj i aby  być na bieżąco, polub nas

 

Omawiamy te przykłady, ale podkreślamy jedno – w profilaktyce zagrożeń liczy się stosowanie do pewnych podstawowych zasad, niezależnych od tego, czy dziś przestępcy “robią nas w wała” na koronawirusa, czy na “przesyłkę wymagającą dopłaty”.

Będzie szczepienie. Zapłać

Powodzenie oszustwa zależy od dwóch rzeczy – staranności przygotowania oraz stanu emocjonalnego ofiary. Akurat teraz stan emocjonalny wielu ludzi jest kształtowany przez zagrożenie chorobą, której skutkiem może być śmierć lub uciążliwa kwarantanna. Oszuści to wiedzą, dlatego dość pospiesznie przystosowali dobrze znane oszustwa “na fałszywą bramkę płatności” do epidemii. Proponujemy krótki przegląd oszustw z kilkoma istotnymi poradami na koniec.

Już w ubiegły piątek, gdy rząd wpro

wadzał nowe ograniczenia w związku z zagrożeniem epidiemią, oszuści rozsyłali SMS-y o rzekomym obowiązkowym szczepieniu za 70 zł. Treść wiadomości wyglądała tak.

Zgodnie z specustawa dt koronawirusa wszyscy obywatele RP beda szczepieni. Z refundacja koszt wynosi 70 PLN. Oplac aby uniknac kolejek https://…

Link kierował do strony dpdoplata[.]org/1, a z kolei ta strona kierowała do fałszywej bramki PayU. Jak pewnie wiecie oszustwa na fałszywe bramki to właściwie klasyka. Sam adres dpdoplata[.]org co sugeruje, że pierwotnie fałszywa bramka została przygotowana do oszustw na dopłatę do przesyłki, ale oszuści najwyraźniej postanowili ją wykorzystać przy okazji paniki koronawirusowej.

Rząd zabierze ci pieniądze do walki z epidemią!

Do strony dpdoplata[.]org kierował również inny SMS, którzy przekonywał, iż środki zgromadzone na naszych rachunkach mogą zostać przesunięte do rezerw NBP.

Informujemy, iz zgodnie z specustawa dt koronawirusa Panstwa srodki na rachunku zostaja przekazane do rezerw krajowych NBP. Zaloguj sie aby zatrzymac 1000 PLN.

 

Przed tym SMS-em ostrzegał m.in. PKO BP. Bank zachęca osoby, które nieostrożnie kliknęły w link, aby zadzwoniły na numer 800302302. My sugerujemy jeszcze tym osobom, by zapoznały się z prawem dotyczącym nieautoryzowanych płatności.

Wsparcie żywnościowe

Ciekawa była próba skierowania ludzi na stronę, która miała podszywać się pod Ministerstwo Zdrowia. Zaczęło się od takiej wiadomości SMS.

“Ministerstwo Zdrowia”: Dla kazdego obywatela przysluguje wsparcie zywieniowe w zwiazku z epidemia Koronawirusa. Zapisz sie na https://mzgov.net…

W tym przypadku link kierował do strony internetowej, która przekonywała o potrzebie zalogowania się do Profilu Zaufanego. Ponieważ do tego Profilu można się logować przez bank to strona kierowała do wykazu banków, a następnie do fałszywych stron wyłudzających dane logowania.

Wyłudzanie haseł do Facebooka

Pamiętajmy, że przestępcy mogą kraść nie tylko pieniądze. Cenne mogą być dla nich nasze dane logowania do Facebooka, których następnie można użyć np. do okradania naszych znajomych, także oszustwem na BLIKA (ale też to innych rzeczy np. dalszego propagowania fałszywych wiadomości).

Sposób działania przestępców jest tu również klasyczny. Zaczyna się od wyświetlenia na Facebooku sensacyjnej informacji, która prowadzi do rzekomej strony z materiałem informacyjnym. Aby zobaczyć rzekomy materiał wideo należy się zalogować niby przez Facebooka, ale kliknięcie w link do logowania skieruje nas na stronę tylko podobną do strony logowania Facebooka

Przed tymi oszustwami przestrzegał m.in. NASK. Informował on, że domeny używane do takich oszustw to m.in. koronawirusnews[.]com.pl, e-koronawirusnews[.]pl, koronawirusnews[.]net.pl oraz ikoronawirusnews[.]pl. Zapewne niebawem pojawią się kolejne.

Wyłudzenie danych “na paczkę”

Na jedno z naszych kont niedawno wpłynęła inna oszukańcza wiadomość o temacie: “Aktualizacja Covid-19: Twoja paczka przekracza limit wagi”. Tekst “covid-19” wstawiono jakby na siłę, aby wiadomość zwróciła na siebie uwagę. W samej treści wiadomości nie ma odniesień do wirusa, a jakość tłumaczenia sugeruje oszustwo dokonywane przez osoby nieznające polskiego. Imię użyte w treści wiadomości sugeruje, że adres pozyskano z pewnego wycieku danych ze sklepu sprzedającego m.in. elektronikę.

Link prowadził do strony parceltracking1[.]com, która – o dziwo – nie prowadziła do bramki płatności, ale do strony wyłudzającej dane osobowe pod pretekstem wygrania iPhone’a i dane karty płatniczej pod pretekstem niewielkiej opłaty (która w rzeczywistości jest regularną, dużą opłatą). Oczywiście żadnego iPhone’a nie dostaniecie.

To nie jest może najgroźniejsze oszustwo, ale ciekawy przykład przystosowania wcześniej zaplanowanego wyłudzenia do nowej sytuacji.

Leki na koronawirusa

Przy okazji każdej epidemii znajdą się sprzedawcy, którzy wyprzedzili firmy farmaceutyczne i już mają leki. Oto jedna z ofert, jaką podesłał nam jeden z czytelników.

Warto ostrożnie interpretować treść wiadomości. Zdarza się, że tego typu wiadomości są rozsyłane masowo przez osobę, która chce zrobić na złość posiadaczowi danego adresu e-mail.

Jeśli faktycznie ktoś oszukuje i sprzedaje leki, może być to podwójnie niebezpieczne. Osoby ulegające panice w najlepszym razie stracą pieniądze na substancję obojętną dla organizmu. W najgorszym razie kupią coś, co dodatkowo im zaszkodzi. Generalnie pamiętajmy – lekami obraca się w aptekach.

Uczcie znajomych i rodzinę, że:

  1. wszelkie informacje przesłane mailem lub sms-em należy traktować z dystansem;
  2. nie należy klikać w linki w mailach lub SMS-ach, a mówiąc ściślej nigdy nie należy logować się na stronę, do której link przyszedł przez e-mail lub SMS. Nawet jeśli ktoś musi zalogować się do banku by coś sprawdzić, może wprowadzić adres ręcznie lub skorzystać z wcześniej utworzonego skrótu w przeglądarce.
  3. Najbardziej sensacyjne informacje trzeba sprawdzać w kilku źródłach, a w przypadku informacji o epidemii najlepiej będzie sprawdzać wszystko u źródeł, a więc np. na stronie Ministerstwa Zdrowia, Kancelarii Premiera lub Głównego Inspektora Sanitarnego.

Ponadto:

  1. warto ograniczyć instalowanie nowych aplikacji związanych z koronawirusem (można się już teraz spodziewać, że wiele takich produktów powstanie w celu infekowania urządzeń).
  2. Trzeba pamiętać, że oszuści działają nie tylko w internecie. Sprzedawcy cudownych leków i amuletów będą pukać do drzwi. Policja spodziewa się też wizyt fałszywych sanitariuszy i policjantów, bo w obecnej sytuacji nietrudno będzie oszustom wpaść na takie pomysły.
  3. Zagrożenie epidemią nie może być powodem obniżania jakichkolwiek norm bezpieczeństwa.

No i przede wszystkim nie wpadajmy w panikę, tak jak słusznie poradził ten Pan!

Jeśli chcesz się z nami skontaktować kliknij w link

Umów serwis zdalny 

Wybierz czas dla serwisu

Przejdz na stronę główną.

 

 


0 komentarzy

Leave a Reply