CRAB – Ransomware – cały czas aktywny

CRAB wirus z rodziny Crysis z rozszerzeniami .xtbl, .crysis, .crypt, .lock, .crypted, .dharma.cały czas jest aktywny i zbiera swoje żniwa.

CRAB - Ransomware

CRAB – Ransomware

Zagrożenie Crysis po raz pierwszy zostało zidentyfikowane w lutym ubiegłego roku. Ransomware rozprzestrzenia się od tamtej pory najczęściej jako załącznik do wiadomości email. Po kliknięciu załączonego pliku, zagrożenie instaluje się na urządzeniu i szyfruje wszystkie rodzaje plików na danym komputerze poza plikami systemu, a za ich odblokowanie żąda zapłaty w Bitcoinach o równowartości nawet do 3600 zł. Ransomware tworzy równolegle plik tekstowy z instrukcją dla użytkownika, jak wpłacić okup i odszyfrować dane.

Najczęściej jednak wpłacenie okupu bywa bezskuteczne, linki które są podane do rozszyfrowania znikają tak szybko jak się pojawiły, a pliki pozostają zaszyfrowane.

Jest 40% szansa na to aby pliki odzyskać. Narzędzia z internetu zwykle są bezskuteczne.

Zajmujemy się pomocą w tych sprawach, mamy już na koncie kilka sukcesów jednak sprawa nie jest prosta dlatego też zalecamy rozwagę przy otwieraniu wiadomości e-mail a dokladniej ich załączników.

Jeśli załącznik nie ma rozszerzenia pdf, tylko exe albo js od razu można go wyrzucić.

Nawet gdy jest to pdf, warto zobaczyć od jakiego nadawcy pochodzi.

Jeśli potrzebujesz pomocy bądź chcesz poznać bliżej naszą firmę, zwiedź stronę główną

Jeśli chcesz się z nami skontaktować >>kliknij tutaj<<


0 komentarzy

Leave a Reply